23.5.09

fkp

f jak festiwal
k jak kultury
p jak protestanckiej
=> festiwal kultury protestanckiej

"Wrocław jest miastem spotkań i dialogu, miastem interakcji i współdziałania ponad podziałami. Za praktyczny przejaw tego stanu rzeczy, można uznać odbywające się we tym mieście wydarzenia i imprezy kulturalne, eksponujące i popularyzujące lokalne, regionalne, ponadregionalne, a także globalne dziedzictwo kulturowe, takie, jak dni kultur narodowych np. Dni Austrii, Bułgarii, Francji, Holandii, czy też Dni Kultury Chrześcijańskiej, Żydowskiej lub Muzułmańskiej. Cyklicznie realizowane wydarzenia kulturalne tego typu, zdobyły już rzesze swoich wiernych entuzjastów, corocznie uczestniczących w imprezach organizowanych w ich ramach, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów z kraju i zza granicy. Niebagatelny to przyczynek do realnego zwiększenia promocji dziedzictwa kulturowego miasta, a tym samym do wzrostu jego konkurencyjności.

Trudno w kontekście powyższego nie zauważyć, iż w mieście z taką historią i taką europejską marką jak Wrocław, nie zaistniały jak dotąd wśród sobie podobnych, zdarzenia kulturalne kompleksowo przybliżające dziedzictwo od wielu setek lat obecnej na tym terenie tradycji protestanckiej, związanej z poreformacyjnym kształtem chrześcijaństwa, tradycji niezwykle bogatej, uobecnionej w architekturze i sztuce, w biografiach Wielkich Postaci związanych z tym miastem, w duchu miejsc, w literaturze i czasopiśmiennictwie, w systemie oświaty i edukacji, a także we współczesnych formach aktywności lokalnych protestantów.

W intencji organizatorów, Festiwal Kultury Protestanckiej ma szansę stać się okazją do wypełnienia owej niszy, poprzez realizację zróżnicowanych w formule zdarzeń kulturalnych - koncertów, warsztatów, wykładów, wycieczek, prezentacji, debat i festynów, ukazujących bogactwo dziedzictwa związanego z tradycją lokalnego i regionalnego protestantyzmu oraz form, jakie przybiera on z początkiem XXI w. w tak międzykulturowej przestrzeni, jaką jest miasto Wrocław. Dzięki obranej formule, spuścizna Reformacji ma szansę stać się czytelnym dla jego mieszkańców rezerwuarem kultury materialnej i niematerialnej – wartości, obyczajów, tradycji myślowych, na bazie którego, na przestrzeni wieków, kształtowała się tożsamość duchowa i społeczno-kulturowa miasta."




więcej tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz